Problémy dětí

         

Synechie

 Vzniká slepením sliznic poševního vchodu dětského genitálu smegmatem a nečistotou. Nejčastěji vzniká do věku 5 let. Vlivem nedostatečné hygieny se okraje sliznic k sobě přitisknou, pak přilepí a poté vznikne srůst. Ten je nejprve tvořen jen tenkou blankou, ale postupně může být až kožovitý. Na tento srůst by měl přijít pediatr při pravidelných prohlídkách. Rodiče si mohou často všimnout změny proudu moči, často také pálení po močení. Jak se synechie odstraňuje? Pokud se jedná o pouhé slepení, lze to rozrušit jen oddálením stydkých pysků od sebe. Pevnější, ale stále blanitý srůst se dá odstranit rozrušením pomocí pinzetky. Toto rozrušení je pro dívku nebolestivé. Nepříjemná je fixace nožiček rukama sestřičky, proto,aby se dívka neporanila. Při velmi pevném, kožovitém srůstu je na místě rozrušení ve velmi krátké celkové narkoze a to pomocí termokauteru. Po rozrušení namažeme rodidla epitelizační mastí. Jak synechiím předcházet? Na místě je správná hygiena a péče o rodidla.

Výtok z rodidel

 Jedná se o nejčastější gynekologický problém. V období klidovém – tedy cca do 8 roku věku, je jakýkoliv výtok z rodidel patologický. Velmi často je doprovázen pálením a opruzením rodidel. Jednou z nejčastějšíh příčin je nedostatečná hygiena po stolici, také roupi, ale mohou to být třeba i streptokokové infekce (např. angína, spála), kdy se infekce do genitálu dostane krevní cestou. Kvasinkové záněty – mykoza se v tomto období vyskutuje velmi vzácně. Jak dívky v tomto období léčíme? Léčba musí být vždy lokální, ve formě mastí či čípků. Celkové podávání antibiotik zbytečně zatěžuje dětský organismus a k definitivnímu vyléčení nedojde. Jaké mohou být následky neléčeného výtoku? Výtok může přejít do chronického stádia, může dojít k infekci močových cest, rozvoji zánětu vnitřních rodidel, což může vyústit v neplodnost.

Bolesti bříška

 Bolesti mohou signalizovat zánět vnitřních rodidel. Ten je u dětí v tomto období vzácností. Ale musíme na něj pomýšlet vzláště tam, kde předcházel zánět slepého střeva. Důsledek zánětu vaječníků a vejcovodů je neplodnost. Přitom stačí na možnost pánevního zánětu myslet a včasným předáním pacientky do gynekologické péče tomu předcházet.

Krvácení z rodidel

 V tomto období je každé krvácení patologické.
Nejčastější příčiny :

  1. poranění zevních rodidel a pochvy
  2. zánět zevních rodidel a pochvy
  3. cizí těleso v pochvě
  4. předčasná puberta
  5. zhoubné nádory pochvy

Objeví-li se tedy krvácení z rodidel v tomto období, je nutné vyhledat odbornou pomoc.