Problémy dívek v dospívání

 

 Období pohlavního dospívání dívek je jednou z nejvýznamnějšíc etap vývoje. Je provázeno řadou výrazných změn tělesných i psychických. Nejrozšířenější název tohoto období “puberta” je odvozen od jednoho z prvních znaků dospívání, od počátku růstu stydkého ochlupení “pubes”. Prsy se začínají vyvíjet kolem 7 roku, zpravidla jednostranně, častěji vlevo, druhý prs náskok rychle dožene. Pubické ochlupené začíná růst od 8 do 15 roku, nejpozději roste ochlupení v podpaží. První měsíčky přicházejí u dívek v naší zeměpisné poloze kolen 11 let a 5 měsíců. Rok od prvních měsíčků může u dívek docházet k nepravidelnostem cyklu. Ty nevyžadují léčbu, pokud se jedná spíše o delší pauzy mezi měsíčky. Naopak, pokud měsíčky přicházejí po méně jak 23 dnech nebo trvající déle jak 7 dnů měla by dívka navštívit dětského gynekologa.

 Zcela nejčastěji ale přivádí do ordinace dívky výtok. Ten může být v pubertě jak fyziologický, tak patologický. Léčba se provádí na základě stanovení druhu bakterie a následně lokální ošetření vaginálními čípky nebo mastí, samozřejmně uzpůsobenými nedospělým rodidlům.

 Neměly by se podceňovat i opakované bolesti v podbřišku, zde může při vyšetření dojít k záchytu vrozených vývojových vad, nálezu cyst i tumorů, pomýšlet se musí i na chronické dráždění apendixu. Proto by dívky po gynekologických operacích a operacích apendixu měly podstoupit lázeňskou léčbu jako prevence poruch budoucí plodnosti.